Ukończyliśmy prace nad nowym systemem zarządzania treścią na którym to opieramy większość naszych realizacji. Mowa o X-CMS 3, który jest następcą starszej, wysłużonej wersji X-CMS 2. System służący do zarządzania stroną internetową został, praktycznie napisany od zera, dostał wiele nowych funkcji oraz co najważniejsze z informacji ogólnych, nowy CMS jest kompatybilny z najnowszą wersją języka PHP- PHP 7.Część komponentów zniknęła, a część została ulepszona.Pojawiły się również nowe komponenty. Ogólny zarys systemu był tworzony przez rok czasu. Wybraliśmy najczęściej występujące funkcje w naszych realizacjach. Część była dostępna zawsze w standardzie, ale ich funkcjonalność nie była tak uniwersalna aby zadowolić każdego klienta. Wymuszało to częste modyfikacje rdzenia systemu. 

Obecnie mamy do czynienia z systemem o niezwykle plastycznych możliwościach dostosowania się do potrzeb klienta. Poniżej omówię pokrótce poszczególne wybrane przeze mnie nowości. Nie sposób w jednym artykule opisać wszystkich zmian w systemie X-CMS 3.


Jedną z najważniejszych zmian jest rezygnacja z komponentu aktualności na rzecz bloga, który może służyć za prezentację wpisów blogowych, news'ów oraz wszystkich innych treści gdzie ta powinna być podzielona na kategorie. Na stronie internetowej możemy złożyć własny szablon prezentacji wpisów. Sami ustalamy ilość wyświetlanych wpisów, ich wygląd, oraz jakie dane mają prezentować. Blog pozwala na tworzenie nieograniczonej ilości kategorii, oraz a nieograniczoną ilość zagnieżdżeń podkategorii. 

Doświadczenia oparte na wymaganiach klientów, spowodowały dopisanie dwóch nietypowych funkcji na stałe do komponentu. Funkcje pozwalają na tworzenie galerii w obrębie danego wpisu. Galerię możemy utworzyć od podstaw, lub użyć już istniejącej w komponencie galerie. To nie wszystko. Na stronie internetowej w danym wpisie możemy dołączyć dowolną ilość załączników.

Zabiegi te pozwalają na użycie komponentu do prezentacji zbiorów katalogowych: galerii, produktów, plików do pobrania itd. To w którą stronę rozszerzysz swój serwis internetowy, zależy od Ciebie. Komponent również pozwala na ustalenie pozycji owych dodatków, dzięki czemu możesz uczynić swoją stronę WWW  bardziej oryginalną.

Blog oczywiście posiada specjalne moduły umożliwiające zgrabną prezentację nowości blogowych na stronie startowej serwisu internetowego.

Skoro mowa już o modułach należałoby też wspomnieć o nowym świetnym module do prezentacji bloków z treścią. W poprzedniej wersji systemu moduł ten zwał się „własny html”. Stwierdziliśmy że nie spełnia wszystkich oczekiwań, ale był też bardzo prosty w użyciu i często wykorzystywany. Do systemu dorzuciliśmy więc jego rozbudowaną wersję nazywając ją „FeaturedBox”. Co potrafi? Tak jak starszy brat służy do prezentacji treści w bloku tekstowym. Dodatkowo możemy dodawać do treści obrazy, ustawiać ich pozycję, kształt, obramowanie, kolor obramowania. Możemy dodawać tytuły do bloków, manipulować wielkością oraz kolorem czcionki. Tworzyć przyciski z pełną możliwością formatowania stylu.

Dodatkową cenną możliwością modułu jest opcja zastosowania ikony zamiast obrazu. Możemy wybrać dowolną ikonę z pośród kilkuset ikon z font awesome.

Kolejna znacząca zmiana dotyczy komponentu odpowiedzialnego za tworzenie podstron z kontaktem. System oddaje nam w ręce możliwość stworzenia dowolnych informacji kontaktowych z możliwością przyporządkowania dla każdej z nich odpowiedniej ikony. Do systemu został dodany generator formularzy kontaktowych. Tak, mamy możliwość stworzenia formularza kontaktowego z taką ilością pól z jaką właśnie potrzebujemy. Nowością jest również generator mapki dojazdowej. Ten element nie wiele różni się od poprzedniego, zwłaszcza w panelu administratora. Została dodana jedna funkcja, która pozwala nadać mapą na stronie internetowej nowy niepowtarzalny wygląd. Jest to możliwość dodawania gotowych stylów dla map. Dzięki tej funkcji możemy dopasować wygląd mapy do kolorystyki naszej strony WWW.

Oprócz samych komponentów zmiany sięgają również w funkcjonalność interfejsów, która została poszerzona znacznie. Zostały dodane również statystyki dla strony internetowej. Kokpit główny oraz kokpity komponentów całkowicie zostały przebudowane. Nowi użytkownicy systemu na pewno będą zadowoleni.